Ekonomide yeni dünya düzeni–Bölüm 2

Integral FX için verdiğim seminler dizisinin notları burada

 

 

Giriş

 

  • Bu seminerlerin amacı uzun süre önce başlayan, fakat Covid-19’la hızlanan global ekonominin evrimi anlamak.
  • Ekonominin atomları bireyler, molekülleri de şirketler. Bu iki ünitenin alışkanlıkları ve operasyon yöntemlerinin değişimi makro-ekonomik evrim anlamanın kaçınılmaz ön şartı.
  • Yeni ekonomik düzene geçiş Covid-19’dan önce başladı, fakat farketmedik.
  • Neydi yeni düzene geçişin itici unsurları? Serbest piyasa kapitalizminden duyulan derin hoşnutsuzluk, Medeniyetler Savaşı, küresel ısınma ve çevre tahribatına artan duyarlılık, Sanayi 4.0 devriminin istihdam ve üretimde yarattığı depremler.
  • Covid-19 bu trendleri hızlandırdı, ya da yollarının kesişmesini sağladı.
  • Bu seminerde önce bireylerin Covid-19’dan aldığı dersleri ve bunların tüketim alışkanlıklarına yansımasının inceleyeceğiz.
  • İkinci kısımda ise şirketler dünyasına adım atıyoruz. Bu dünya bireylere nazaran çok daha karmaşık. Çünkü, Medeniyetler savaşı ve sanayi 4.0’dan da hızla etkileniyor.

 

 

0711yeni dunya-ikinci bolum

Değerli Okurlar

 

20  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. YouTube vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı STK ve firmalarla paylaşırız.  Haftada 2 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.  Abonelik ücretlerimiz maliyetlerinizi düşünerek kolaylıkla ödeyebileceğiniz düzeydedir.

 

20 yıllık  tecrübemizden yararlanmanızı dileriz.  Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:

[email protected]