Ekonomist Atilla Yeşilada: Merkez Bankası yıl sonuna kadar 300 baz puan faiz indirecek

Yeşilada ayrıca seçimin 2023’te yapıldığı taktirde Cumhur İttifakı’nın karlı çıkamayacağını savundu. Gerekçe olarak ise ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 2023 gibi faizleri artırmış ya da tahvil alımlarını sonlandırmış ve bundan dolayı doların güçlenmiş olabileceğini söyledi. Bu durumunda Türkiye gibi döviz borcu yüksek gelişmekte olan ülkeleri olumsuz etkileyebileceğini aktardı.

“Yüzde 5 büyürüz ama cari açık ve enflasyon patlar”

İktidarın yüzde 19’a ulaşan enflasyonu düşürmek için ekonominin çok ciddi bir resesyona girmesini göze almak zorunda olduğunu ifade eden Yeşilada, “Türkiye’de TÜİK’e (Türkiye İstatistik Kurumu) göre geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 25, bunu azaltmak için en az yüzde 5 büyüme gerekiyor. Yüzde 5 büyürüz, ama sonucunda cari açık ve enflasyon patlar. Şuna benziyor; 15 yıllık arabam var, 220 hızla da sürerim ama ya lastik patlar ya da motoru su kaynatır. Yani büyürsünüz ama sonuçları çok ağır olur” yorumunu yaptı.

 

Haberin tamamını okumak için tıklayın

Özel raporlarımıza abone olmak ister misiniz?

 

21  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. Sunum ve Konferans sayfalarında göreceğiniz gibi  YouTube/Zoom vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı  üniversiteler, STK ve firmalarla paylaşırız.  Haftada 2 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.  Abonelik ücretlerimiz maliyetlerinizi düşünerek kolaylıkla ödeyebileceğiniz düzeydedir.

Raporlarımız yatırım önerisi içermez. Küçük ve orta ölçekli kuruluşların analiz ihtiyacını karşılamak amacıyla yayınlanır. Ücrete tabidir.

21 yıllık  tecrübemizden yararlanmanızı dileriz.  Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:

[email protected]

Değerli Okurlar

 

20  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. YouTube vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı STK ve firmalarla paylaşırız.  Haftada 2 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.  Abonelik ücretlerimiz maliyetlerinizi düşünerek kolaylıkla ödeyebileceğiniz düzeydedir.

 

20 yıllık  tecrübemizden yararlanmanızı dileriz.  Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:

[email protected]