GADT ÖZEL: DÜNYA VE TÜRKİYE PİYASALARI 2022 – HİKAYENİN GÜCÜ TÜKENİNCE

 

Giriş: Bu rapor bizi de tatmin etmedi

“Dünya ve Türkiye Piyasaları 2022” çalışmamızın 3cü müsveddesini rapor olarak takdim ediyoruz.   İlki iki müsveddeyi “trash folder”dan bile sildik, ama 3cü sürüm de bizi pek tatmin etmedi. Niye?

Geçmiş yılın son haftasında görevimiz basitti.  İncelemeye aldığımız hemen her varlık grubunda konsensusa yakın bir görüş ve buna zıt iki ucu rahatlıkla bulduk.  Sonra IMF’nin Ocak 2022 Global Economik Görünüm Raporu’nu 25 Ocak’a ertelemesiyle sıkıntılarımız başladı. Ardından, halihazırda da süren, Fed’in şahince açıklamaları 2022-2023 para politikası ezberini bozdu. Nihayetinde ise Dünya Bankası ve Çarşamba günü yayınlanan BM Kalkınma Örgütü Görünüm Raporları 2022-2023 için oldukça karamsar bir görünüm çizdi.

Velakin, bu “uzman görüşlerin” stratejistler ve yatırımcılar nezdinde hiçbir değeri olmadı. Onlar Robert Shiller’in “Anlatının Gücü (power of the narratives) kuramına uygun, “Fed putu”, “enflasyon geçici”, “Omicron dünya ekonomisini etkilemez”  türü hikayelerin efsununa kapılmıştı.

 

Bir başka deyişle, dünyayı analiz ettiğimiz makroekonomik ve jeo-politik çerçeve hızla değişirken, piyasa değerlemeleri bununla büyük zıtlık içinde.

 

Bu yüzden raporu kaleme alırken büyük güçlük çektik. Sonuçlar bizi de pek tatmin etmedi, çünkü “gerçek”, kullandığımız çerçeve ve piyasa algılamaları arasında bir yerde. Örnek verelim.  Eğer yatırımcılar Fed’in onları piyasa risklerine karşı ebediyen koruyacağına inanıyorsa, bu algının değişmesi çok şiddetli oynaklığa sebep olur. Bu durumda da aslında piyasaları korumaya niyetlenmeyen Fed, finansal panik reel ekonomiye kaçar korkusu ile hareket planını revize eder.

 

Bu nedenle, dünya bakışımızı ve yatırımcı konsensusundan oldukça uzak görüşlerimizi kapsayan bir rapor yazdık. Nedir temel bakış açımız? (Aşağıda daha uzun anlatacağız)

 • Omicron dünya ekonomisini az da olsa olumsuz etkiler, FAKAT normalleşmeyi oldukça öteler.
 • IMF yorumları, Dünya Bankası ve BM Kalkınma Örgütü raporları temel referanslarımız.
 • Fed’in açıklamalarını gerçekçi buluyoruz, yani Mart’ta 2022’de başlayacak parasal sıkılaştırmanın faizler bacağında 2023 sonuna değin, bilanço daraltmada ise 2025’e kadar süreceğini benimsiyoruz.
 • Ukrayna’da Rus işgali gibi oldukça makul senaryoları risk hesabımıza dahil etmedik (Jeo-politik risklerin 2022’de de piyasalarda KALICI olarak iskonto edilmeyeceğini varsaydık.
 • Goldman Sachs tarafından öne sürülen emtia süper-döngüsüne benzer bir yaklaşım içindeyiz. En azından iklim değişikliğiyle mücadele ve yeşil ekonomiye dönüşümün emtia talebini uzun yıllar boyunca canlı tutacağı varsayımını benimsedik.

 

Bu varsayımlar ışığında,

 

 • S&P500’de çöküş veya kriz değil, ama ayı pazarı öngörüyoruz.
 • 2022 boyunca Dolar Endeksi ve ABD 10 yıl vadeli DİBS getirilerinin ılımlı ölçüde yükseleceği görüşündeyiz.
 • Brent petrolde 2022 ortalaması $95/varil civarında gerçekleşecek.
 • Gıda fiyatlarında 2022 yılında %5 daha artış bekliyoruz.
 • Gelişmekte olan Ülkeler FX yılın ilk yarısında Dolar Endeksi’ne (DE) karşı değer yitirecek.
 • GOÜ Hisse Endeksi yılı %15 civarında bir primle kapatır.
 • GOÜ yerel para cinsinden DİBS ve kurumsal tahvillerde yılın ilk yarısında satışların sürmesini bekliyoruz.
 • GOÜ Eurobondları bu yıl prim yapacak.
 • Altın 2022’de değer kaybeder.

 

Türkiye’yi de unutmadık. Velakin, günde güne değişen ekonomi modelleri arasında söyleyecek çok da fazla bir kelamımız yok. İlkin adet yerine gelsin diye, dolar/TL’den CDS’lere, bilinen menkul değerler için tahminlerimizi sunduk. Daha geniş ve bizce okunması gereken bölümlerde ise Yeni Ekonomi Programı’nın ülkeyi sürükleyeceği fırtınalı denizleri anlattık.

 

 

Özel raporlarımıza abone olmak ister misiniz?

 

21  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. Sunum ve Konferans sayfalarında göreceğiniz gibi  YouTube/Zoom vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı  üniversiteler, STK ve firmalarla paylaşırız.  Haftada 2 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.  Abonelik ücretlerimiz maliyetlerinizi düşünerek kolaylıkla ödeyebileceğiniz düzeydedir.

Raporlarımız yatırım önerisi içermez. Küçük ve orta ölçekli kuruluşların analiz ihtiyacını karşılamak amacıyla yayınlanır. Ücrete tabidir.

21 yıllık  tecrübemizden yararlanmanızı dileriz.  Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:

[email protected]

 

Raporun tamamı pdf formatında linkte

 

GADT Raporu 20 Ocak 2022

Değerli Okurlar

 

20  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. YouTube vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı STK ve firmalarla paylaşırız.  Haftada 2 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.  Abonelik ücretlerimiz maliyetlerinizi düşünerek kolaylıkla ödeyebileceğiniz düzeydedir.

 

20 yıllık  tecrübemizden yararlanmanızı dileriz.  Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:

[email protected]