Turkey Recap 2024 predictions

Atilla Yeşilada, economist, Turkey country analyst at GlobalSource Partners and co-founder of İstanbul Analytics

The Mehmet Şimsek-led stabilization program will make progress as the year advances. Alas, that ”progress” will benefit the wealthy and foreign investors, rather than the average Ayşa on the street. Even worse, for the stabilization program to gain speed and reach its final destination, Turkey may have to permanently dispense with the last vestiges of democracy.

As for the March elections, if AKP candidates take the big cities, it might actually present a good “case scenario” for the economy. With no opposition to snap at his heels, Erdoğan is likely to grant Şimsek and CBRT Gov. Hafize Gaye Erkan full authority to steer the economy right.

This means interest rates remain higher for longer, smaller wage and pension hikes for the working class and even a very strict budgetary diet to whittle away at the deficits, which are rapidly becoming structural.

 

To read this great compendium of expert views, click here

 

Değerli Okurlar

 

20  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. YouTube vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı STK ve firmalarla paylaşırız.  Haftada 2 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.  Abonelik ücretlerimiz maliyetlerinizi düşünerek kolaylıkla ödeyebileceğiniz düzeydedir.

 

20 yıllık  tecrübemizden yararlanmanızı dileriz.  Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:

[email protected]