Türkiye’yi bekleyen acı kış

Bu hafta GADT Raporu’nda vatandaşın durumunu ele aldık..

Kışın bizi önlenemeyen gıda enflasyonu, çiftçiyi gübre krizi, elektrik ve doğal gaz faturalarında zam, Covid-19 kapatma/kapanmaları ve göçmenlerle yaşanan gerginliğinin şiddet olaylarına dönüşmesi tehdidi bekliyor. Erdoğan hükümetinin bu başlıklarda yapıcı ve sonuç getirici bir politikası yok. Fed FOMC sonrası, Gelişmekte Olan Ülkeler’den para kaçışı ihtimali de piyasalarımızda riski artıracak. Fakat, siyaset ve piyasalar açısından başlıca risk Suriye gelişmeleri ve ABD’yle ilişkiler.

 

Haftalık raporumuz şöyle başlıyor.

Başkan Erdoğan enflasyonla mücadeleyi etiketleri dövmeye indiriyor. Halbuki, gıda enflasyonu küresel bir şok ve iklim değişikliğinin hızına bakılırsa da çok uzun yıllar insanlığı tehdit edecek. Chatham House iklim değişikliği raporuna göre, 2050 yılında global tarımsal mahsul %33 düşerken, gıda talebi ise %50 artacak.

Gıda enflasyonunun Erdoğan hükümetinin bir numaralı iç politika sorunu olacağını düşünmenin bir nedeni daha var. Doğalgaz fiyatlarının hızla tırmanması, sentetik gübrenin temel hammaddesi olan amonia üretimine sekte vurdu.   Dolar/TL’deki yükselişi de göz önüne alırsak, çiftçinin bu sene gübreye erişmesi çok kolay olmayacak. Neticede, kuraklık bitse de, gelecek sene de tarımsal mahsul talebin oldukça gerisinde kalabilir.

Doğalgazda zam zorunlu hale geliyor. T24’e göre: “GazDay Genel Müdürü Mehmet Doğan, bu kış aylarında doğalgaz ve elektriğe çok yüksek zamların gelmesinin kaçınılmaz olduğunu, aksi takdirde BOTAŞ’ın çok ağır zarara gireceğini söyledi”[1].

 

Hükümet için yeni bir sorun da kira enflasyonu.  TCMB’ye göre konut fiyatları son bir yılda %31 artarken, ev sahiplerinin kiralık verirken benzer bir getiri elde etmek istemesi normaldir. BETAM Araştırma Merkezi, büyük kentlerde fahiş kiraları şöyle özetliyor:

******

Raporun tamamını ekteki pdf dökümanını indirerek gözden geçirmenizi dileriz.

 

GADT Raporu 20 Eylül 2021

 

Özel raporlarımıza abone olmak ister misiniz?

 

21  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. Sunum ve Konferans sayfalarında göreceğiniz gibi  YouTube/Zoom vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı  üniversiteler, STK ve firmalarla paylaşırız.  Haftada 2 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.  Abonelik ücretlerimiz maliyetlerinizi düşünerek kolaylıkla ödeyebileceğiniz düzeydedir.

Raporlarımız yatırım önerisi içermez. Küçük ve orta ölçekli kuruluşların analiz ihtiyacını karşılamak amacıyla yayınlanır. Ücrete tabidir.

21 yıllık  tecrübemizden yararlanmanızı dileriz.  Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:

[email protected]

Değerli Okurlar

 

20  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. YouTube vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı STK ve firmalarla paylaşırız.  Haftada 2 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.  Abonelik ücretlerimiz maliyetlerinizi düşünerek kolaylıkla ödeyebileceğiniz düzeydedir.

 

20 yıllık  tecrübemizden yararlanmanızı dileriz.  Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:

[email protected]