Global Konjünktür:  Sandığımızdan Daha Kötü

Değerli Okurlarımız,

 

Bu köşede yer yer, özel okurlarımız için düzenli olarak yayınladığımız GADT Raporları’ndan örnekleri ilginize sunuyoruz. Bu kez de global konjünktürde ani bozulmayı, nedenleri ve sonuçlarını inceledik.

Raporu takdim etmeden önce kendimizi tanıtalım. Atilla Yeşilada ve çalışma arkadaşları  21  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyor.

Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. Sunum ve Konferans sayfalarında göreceğiniz gibi  YouTube/Zoom vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı  üniversiteler, STK ve firmalarla paylaşırız.

Haftada 2, gündeme göre 3 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.  Abonelik ücretlerimiz maliyetlerinizi düşünerek kolaylıkla ödeyebileceğiniz düzeydedir.

Raporlarımız yatırım önerisi içermez. Küçük ve orta ölçekli kuruluşların analiz ihtiyacını karşılamak amacıyla yayınlanır. Ücrete tabidir.

21 yıllık  tecrübemizden yararlanmanızı dileriz.  Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:

[email protected]

 

Gelelim, 19 Nisan Çarşamba sabahı okurlarımızla paylaştığımız GADT Raporuna. Girişte şunları kaydetmeyi uygun bulduk:

 

2022 yılına oldukça iyimser beklentilerle giren dünya ekonomisi, 3 büyük şokla sarsılıyor. Rusya Donbass üzerinden Ukrayna’da nihai saldırı başlatırken, hızlı sonuç alması nerdeyse imkansız.  Ukrayna’nın sivil can kayıpları Batı’nın çok uzun süre Rusya yaptırımlarını yürürlükte tutması sonucunu getirecek. ABD’de Fed üyeleri arasında tartışma sıkılaşmanın dozu üzerine.  Süregelen emtia şokları ve enflasyon ataletiyle Fed’in 2023 sonuna kadar faiz artırması en makul senaryo. Çin 1Ç2022 GSYH büyüme oranı %4.8’e gerilerken, Omicron varyantının etkisi Mart verilerinde görüldü. Ülke hala bastırılamayan salgının pençesindeyken, Arazi Geliştirme ve Emlak Finansmanı Şirketlerinin (AGEF) zincirleme iflası gündemden düşmez. Raporumuzda göreceğiniz gibi, 3 büyük yatırım bankası 2022 Çin GSYH öngörülerini aşağı revize ederken,   Türkiye’nin de dahil olduğu Gelişmekte Olan Ülkeler grubunun ufku iyice kararıyor.

Eğer Rusya Donbass bataklığında takılıp kalırsa, dünya ekonomisinin 2022’de “resesyon” sayılacak %3-2.5 büyüme temposunun altına yavaşlaması çok olası. Öte yanda, emtia fiyatlarında Ukrayna Savaşı’ndan bağımsız arz kısıntıları enflasyonun beklentilerin üstüne yerleşebileceği kaygımızın altını çiziyor. Riskli varlıklar ise sadece iyimser senaryoları fiyatlamakla meşgul.

 

 

Raporun tamamını okumak için pdf dosyasını indirin

 

 

 

 

GADT Raporu 20 Nisan 2022

Değerli Okurlar

 

20  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. YouTube vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı STK ve firmalarla paylaşırız.  Haftada 2 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.  Abonelik ücretlerimiz maliyetlerinizi düşünerek kolaylıkla ödeyebileceğiniz düzeydedir.

 

20 yıllık  tecrübemizden yararlanmanızı dileriz.  Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:

[email protected]