KAFAMIZI KURCALAYAN SORULARA CEVAPLAR

Sürekli aynı şeyi yapmak, beyni tembelleştirirken karşı tarafı da sıkabiliyor. Bu nedenle Perşembe özel GADT Raporu’nda biraz değişik bir sunum yapmak istedik. “En acil” olarak seçtiğimiz konuları uzun analizlerle size sunmak yerine, ekonomi ve siyaset gündeminde basında çınlayan sorulara kısa cevaplar hazırladık. Soru-cevap serüvenimiz kripto varlık grubundaki depremden Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın uçağında kaç dolarla ziyarete geldiğine kadar geniş bir yelpazeyi kaplıyor.

 

Kripto-varlık depremi diğer varlık gruplarına yayılır mı, yeni bir mali krizin eşiğinde miyiz?

Hayır, kripto varlık grubu toplam global menkul kıymet portföyünde %1’in dahi altında bir pay alıyor. Ek olarak, mali krizlerin bir noktadan diğerine bulaşmasını sağlayan kurumlar-arası finansal ilişkiler ve mali kurumlarla yüksek kaldıraçlı işlem yapmak bu varlık grubunda yaygın değil.

Ancak, kripto-varlıkların çöküş nedenini iyi irdelemek lazım: Fed-AMB başta Merkez Bankalar global likidite havuzunu kurutmayı sürdürdükçe, aşırı kaldıraçlı ve değerlemeleri “spekülatif” boyuta ermiş varlıklarda balonlar sönecek. Sırada Türkiye’de pek blinmeyen SPAC’ler var. Yine bize bulaşmayacak private equity kurban gidebilir. Yıl sonlarına doğru Türkiye’de dahil birçok ülkede konut balonlarının sönmesi de beklentilerimiz dahilinde.

 

 

GADT Raporu 23 Haziran 2022

 

Özel raporlarımıza abone olmak ister misiniz?

 

21  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. Sunum ve Konferans sayfalarında göreceğiniz gibi  YouTube/Zoom vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı  üniversiteler, STK ve firmalarla paylaşırız.  Haftada 2 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.  Abonelik ücretlerimiz maliyetlerinizi düşünerek kolaylıkla ödeyebileceğiniz düzeydedir.

Raporlarımız yatırım önerisi içermez. Küçük ve orta ölçekli kuruluşların analiz ihtiyacını karşılamak amacıyla yayınlanır. Ücrete tabidir.

21 yıllık  tecrübemizden yararlanmanızı dileriz.  Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:

[email protected]

Değerli Okurlar

 

20  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. YouTube vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı STK ve firmalarla paylaşırız.  Haftada 2 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.  Abonelik ücretlerimiz maliyetlerinizi düşünerek kolaylıkla ödeyebileceğiniz düzeydedir.

 

20 yıllık  tecrübemizden yararlanmanızı dileriz.  Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:

[email protected]