Atilla Yeşilada Semineri: Dünyayı Şekillendiren Dört Trende Nasıl Yatırım Yaparız?

İçerik, amaç ve hedef kitle

Dünya çok hızla değişirken, ekonomistler ve finans uzmanlarının yaptığı çok kısa vadeli tahminler dahi sürekli yanlış çıkıyor.  Bunu nedeni dünyanın Covid-19’dan önce başlayıp, birbirini besleyen 4 temel trendin etkisine girmesi. Bir anlamda gündelik kaostan bir döngü ortay çıkıyor.  Bu seminerde    bu döngüyü anlatacağım.  Nedir dünyayı değiştiren dört trend?

 

  • Büyük Güçler rekabeti (ABD-Çin/Rusya)
  • Küresel ısınma-iklim değişikliğinin artan maliyeti
  • Yükselen enflasyon ve 21ci Yüzyıl boyunca sürekli artan borçların çevrilmesi
  • Teknolojik evrimin üstsel olarak hızlanması ve umulandan çok önce iş hayatına girmesi

 

Seminerin amacı bu dört trendin ekonomi ve iş dünyasına nasıl yansıyacağını kestirmek.   Her bölümün sonunda o trendin hangi ülke,  şirket ve mali enstrümana yarar/zarar sağlayacağı da incelenecek.

 

Uzun vadeli kazanç amacıyla birikim yapan her birey ve iş planlaması yapan şirket yöneticileri hedef kitlemdir. Her seminerde olduğu gibi, üniversite öğrencilerinin genel bilgi dağarcıklarını genişletmek için katılmalarını öneririm.

 

Tüm sunumu paylaşmak yerine, üzerinde çalıştığım bazı yatırım fırsatlarını sıralayayım:

Büyük Güçler Rekabeti:  Savunma sanayi girdi sağlayıcıları ve siber-güvenlik. Hangi ülkelerden uzak durulmalı?  “Eklem ekonomisi”    (connector economy) nedir?

 

İklim değişikliği:  Gıda mühendisliği, jeotermal enerji ve akıllı  şehirler

 

Yüksek enflasyon çağı ve borçlar sorunu:  Tahviller hisselere göre daha yüksek kazanç sağlayacak.  Ama hangi tahvillerden uzak duralım?

 

Yeni teknoloji:  Yapay Zeka şirketleri çok pahalı.  İki yatırım teması öne çıkacak:  İmalat sanayinde teknolojik inovasyonla üretenler.    Uzay teknolojileri ve tıp teknolojileri.

 

Değerli Okurlar

 

20  yıldır GlobalSource Turkey markası ile yabancı yatırımcılara, İstanbulAnalytics markası ile de Türk kurumlarına araştırma desteği ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Özellikle  ekonomist kadrosu bulunduramayan ve bütçesi düşük orta ve küçük ölçekli firmalara hizmet etmeyi hedef bildik.

Sitenin Basın sayfasında görüleceği gibi görüşlerimiz Türkiye ve  dünya basını tarafından takip edilir ve Türkiye ile ilgili seçkin makalelerde referans olarak yer alır. YouTube vasıtası ile ekonomi-finans panelleri düzenler ve katılarak donanımımızı STK ve firmalarla paylaşırız.  Haftada 2 kez yayınladığımız raporlarda dünya ekonomisi, Türkiye’de siyasi gelişmeler, ekonomi ve finans dinamikleri ve mevzuat değişiklikleri hakkında analiz ve tahmin sunuyoruz.  Yöneticilere 15 dakikada bilmeleri gereken gündemi sabah 09:00’dan önce elektronik ortamda sunuyoruz.  Abonelik ücretlerimiz maliyetlerinizi düşünerek kolaylıkla ödeyebileceğiniz düzeydedir.

 

20 yıllık  tecrübemizden yararlanmanızı dileriz.  Özel rapor örneklerimizi okumak ve hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için bize e-mail atın:

[email protected]